aboudiutah aboudiutah
  • 03-06-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Respuesta :

tufftoritogon
tufftoritogon tufftoritogon
  • 04-06-2018
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Mrs Reed buys a car costing £11760 This cost includes VAT at a rate of 20%. How much is the VAT?
Jennifer was working with some photo-editing software to crop one of her photos when she noticed that the image looked grainy. What MOST LIKELY happened? O A. S
Will you marry me ? ​
The volume of a cube is increasing at the rate of 3.5cm³/s. Find the rate of change of the side of the base when it's length is 6cm
the people on the train are jk the following ratios men:children=5:3 women:children=3:2 find the ratio men:women in its simplest form
Write an explicit formula for a The nth term of the sequence 35,44,53
ack on ore ore 12 ch Question 1 When solving 2x + 5y = 7 - 3x + 4y = 9 by the elimination method, we can eliminate x by multiplying the first equation by 3 and
Mrs Reed buys a car costing £11760 This cost includes VAT at a rate of 20%. How much is the VAT?
The statement of retained earnings may include all of the following except: MULTIPLE CHOICE A. net income. B. dividends. C. net sales. D. beginning retained ear
Jason hits a volleyball so that it moves with an initial velocity of 6.0 m/s straight upward. If the volleyball starts from 2.0 m above the floor, how long will