shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression. 7(3x + 5y) + 4y
What is a common side effect of both chemotherapy and radiation therapy?
Which British legal tradition was followed in the United States?
If an egg is thrown up and off the roof of a 100 foot building with an initial upward velocity of 10 feet per second, how long until it hits the ground?
What key segment of the american electorate did both george wallace and richard nixon try to attract?
11. Which one of the following phrases contains vivid words that create imagery? A. Sang a solo B. Twenty soldiers C. Traveled far D. Cotton-l
Which of the following tools could have become cross-contaminated during the experiment if you had not cleaned them carefully between successive tests? A. Spoon
Chomsky would likely support which statement?A. Children around the world achieve language milestone at different ages.B. Brain structure and functions determin
What I was the national governments biggest concern of facing a war under the articles of Confederation
In general, low standards of living are often correlated with subsistence agriculture. question 20 options: a. True b. False