jameskeely jameskeely
  • 04-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt company charges $.72 for a 6 ounce container of yogurt how much does it charge for an 8 ounce container

Respuesta :

alburritodorrito alburritodorrito
  • 04-03-2016
Each ounce of yogurt costs $0.12 so 8 ounces would be $0.96
Answer Link

Otras preguntas

The school cafeteria sells two kinds of wraps: vegetarian and chicken. The vegetarian wraps cost $1.00 and the chicken wraps cost $1.50. Today they made $149.00
-3m -4>8 How do I solve this equation?
The following dot plot shows the mass of each rock in Nija's rock collection. Each dot represents a different rock.
hi day 2!!!! hope you all are doing good and working hard on ur schooling!!!! <33333 take care
How did Paul influence early Christian communities? A. He asked the roman emperor to convert B. He endured very public suffering for his faith C. He became the
You were most likely to strike it rich in the California Gold Rush if you: "Be sure you have watched the assigned BrainPop Video- Gold Rush. A. ...got to Califo
*WILL GIVE BRAINLY PLS HELP."write the equation of the linear relationship in slope-intercept form, using decimals as needed.​
Nabil Francisco's tips from working at the hair salon were $4.50, $2.00, $3.50, $5,$8.00, and $4.50. What was his average tip?​
Which of the following cities is not in England?a. Cardiffb. Newcastlec. Leeds ​
Write an equation of the line that passes through (6,-1) and is perpendicular to y = 3x +2.