helen97 helen97
  • 03-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6. What is the cost for 1 marker ?

Respuesta :

abbadabba03
abbadabba03 abbadabba03
  • 03-09-2018

you would do ...

20 ÷ 6

= $3.33

Answer Link
Skullgirl187 Skullgirl187
  • 03-09-2018
You need to find the cost of one marker. You just simply have to divide the money by the number of markers.
[tex]6 \div 20 = m[/tex]
[tex]m = 0.3[/tex]
Now to actually make it apply to the problem, you have to make sure there is a zero in the hundredths place.
So it will look like this:
[tex]m=0.30$[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Harmful effects of tobacco and alcohol.
it is recommended that an adult drink 64 fluid ounces of water every day. josey has already consumed 700 milliliters of water. How many more liters should he dr
What is 4 fifths of 30
what ideas arose in ancient greece that contributed to the development of democratic values in the modern world
Jesse has 5 and 3/4 dozen eggs. How many eggs does Jesse have?
What can I multiply to get 56
A rectangle has a length of 10 inches and a perimeter of 48 inches. Which equation could be used to find the width of the rectangle? a. 48 = 10w b. 48 = 20 – 2w
In his speech Roosevelt made no mention of Germany and the war in Europe. Why?
What kind of scholar studies objects left behind by humans?
In the word solitaire, the root sol- mean a. Man b. Alone c. Sun d. Person