ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

what is the author claim
What renaissance theme appear in Machiavelli book the prince
How do poets address the first stage of loss, the lament, in elegies?
A cone has a radius of five feet and a height of 18 feet. If the radius of the cone is tripled but the volume but the volume remains unchanged, what will be the
A car travels 6 miles north, 3 miles east, and then 2 miles south. What is the distance traveled?
The Spanish policy of concentration camps in Cuba
Which personality big five personality trait is considered the most controversial?
Which branch can approve new members to the Supreme Court
the scale on a map is 2 cm=25 miles. Dave measured the distance to the next town at 5cm. Hoiw many miles away is the next town?
If g(x) = 2(x − 4), find the value of x if g(x) = 20