jonathgar1893 jonathgar1893
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

If you have $10 and bananas cost 80 cents per pound and apples are $1.40 per pound will you have enough money

Respuesta :

lil1220 lil1220
  • 03-10-2018
yes you will have enough if you're buying
one pound
Answer Link

Otras preguntas

Is a satellite orbiting earth free from earths gravity ? Why or why not
how can you tell which slope is steeper when they are in the form of fractions
Julio is given $10 in allowance money. He heads down to the store and finds two games that he can buy. In comparing the prices of these goods, Julio is using mo
Menes, the first Egyptian Pharaoh, is known for all of the following reasons EXCEPT: a. uniting the Upper and Lower Kingdoms c. being the founder of the first E
Imagine that you're doing an experiment that requires you to smell the odor of a chemical solution in a beaker. Which procedure should always be followed? a. Wa
A 200g block on a 50cm long string swings in a circle, it's frictionless and 75rpm. What is its speed and tension on string
Using E= mc2 , solve for m. Then, find the value of m if E = 725 and c= -5
If the product of two positive fractions a and b is 15/56, find three pairs for possible values for a and b
4% of what number is 25?
Write five names for 1/4