missworthless missworthless
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

the cost of 6 sandwhiches and 4 drinks is $53. the cost of 4 sandwhiches and 6 drinks is $47. how much does one sandwhich cost

Respuesta :

monaibrahim1590
monaibrahim1590 monaibrahim1590
  • 01-11-2018

6s+4d=$53

4s+6d=$47

Multiply 6 in the first equation which is

36s+24d=$318

Multiply -4 in the second equation which is

-16s-24d=$-188

Then..

36s+24d=$318

-16s-24d=$-188

You cancel out the -24d and +24d

36s=$318

-16s=$-188

Do the math..

20s=$130

Divide 20 by both sides and answer...

s=$6.5

Answer Link

Otras preguntas

solve for b 8 to the power of b-1=2 to the power of 4b+4 or if it is easier for you to understand this way 8^b-1=2^4b+4
When you reduce the confidence and positivity in your message, you run the risk of?
counting atoms H2O ?
A recipe says to use 4 cups of sugar to make 96 cookies. What is the constant of proportionality that relates the number of cookies made, y, to the number of cu
Briana walks 3/4 miles in 1/5 hour.How much did she walk in 1 hour?
if f(x) = 8/x, then what is f(2/x)?
counting atoms H2O ?
Help is appreciated
Which organelle provides energy for eukaryotic animal cells? A. nucleus B. chloroplast C. mitochondrion D. endoplasmic reticulum
A paragraph proof uses inductive reasoning to prove a statement. contains a table with a logical series of statements and reasons. uses a visual chart of the l