lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

how did Hollywood ten demonstrate the nations anti-communist hysteria
which step is not considered an element of a technical presentation? a.) speaking clearly b.) using visual aid c.) organizing the information d.) asking the aud
Which functions have a positive rate of change and which have a negative rate of change? Column A Column B 1. 2x – 3y = 9 A. positive B. negative 2. y = −4x +
-2x-y=-9 5x-2y=18 substitution
Gabriella weighs 450 N. She climbs a flight of stairs to a height of 3 m. It takes her 5 seconds. If she were to climb the flight of stairs again in the same am
Why is cactus hill really important?
Molecule that stores genetic information in all organisms. A. Ionic Bond B. DNA (deoxyribonucleic acid) C. Amino Acid D. Nucleic Acid
Can being sick make your heart race?
What is the synonym for discussion
Which personal pronoun correctly completes the sentence? A flock of birds flew over __________. A. we B. his C. they D. them