kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

What plague finally convinces Ramses II to let the Hebrews go? Why?
Prepare an extensive Comparison Table of Energy Resources used in India. (Include conventional, non conventional, potential and stock resources)
I NEED HELPPO NOWWW PLEASEEE!!
can u give me the ans for this question
I NEED HELPPO NOWWW PLEASEEE!!
Exercice 2 : cornets de glace : Nils qui produit des glaces bio vient d’acheter une nouvelle machine pour remplir les cornets. Avec les documents suivants, ai
Prepare an art integrated assignment (Chart tabulation of music, costume, region, language association) of haryana
please help me answer this
Select the correct pairs of triangles. The measures of two angles of pairs of triangles are given. Which pairs of triangles are similar? Triangle 1: 55°, 45° Tr
Please help me with the question i have put