Nikkirules
Nikkirules Nikkirules
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

Joey can put together 4 budgets in 2 minutes. What is the unit rate for one burger?

Respuesta :

HeyItsNia
HeyItsNia HeyItsNia
  • 02-05-2019

30 seconds/per burger

Answer Link
TheStranger
TheStranger TheStranger
  • 02-05-2019

Answer:

30 seconds

Step-by-step explanation:

4 burgers in 2 mins

1 burger

= 2 ÷ 4

= 0.5 min

= 30 seconds

Answer Link

Otras preguntas

2. The grocery store charges $10.35 for 5 bags of oranges. If someone bought 9 bags of oranges, how much would it cost them?
Parallel lines r and s are intersected by a transversal line m. Label a pair of corresponding angle measures (6x +11) and (3y+8)°. The angle labeled (3y + 8)° i
Find 4 consecutive odd integers , such that 5 times the second is equal to one more than eight times the smalller
2. The grocery store charges $10.35 for 5 bags of oranges. If someone bought 9 bags of oranges, how much would it cost them?
1.) (-4,-3); m=2/3 given point, then graph a line with the given slope
one should not boast for his success ( one’s success)
1.) (-4,-3); m=2/3 given point, then graph a line with the given slope
Sam can read k pages in 20 minutes. In terms of k, how many minutes does it take Sam to read 1 page?
which word below completes this synonym/antonym analogy? failure: success:: forget: A. remember B. ignore C. disregard D. neglect
The greenhouse effect and global warming; how are humans making this effect stronger? How do we use photosynthesis to counteract this effect?