bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please do number 30.
how do you solve polynomial equation by factoring 2x^3 - 12x^2 = 32x - 192
What is the antonym for the word actuate
TRUE OR FALSE? The genetic code is determined by the SIZES of the nitrogen bases.
Write in vertex form: y = x2 - 8x + 19
A body cell is in the longest stage of its life cycle. The cell grows, synthesizing proteins and increasing in size. Eventually, the cell will grow too large to
What is 1/6 + (2/3 - 1/4) in simplest form
Which words in the sentence make up the infinitive phrase? On our way to the store, can we plan to stop by the farmer's market? A. to stop by the farmer's mar
how do you simplify 875/1000
Write a power represented with a positive base and a positive exponent whose value is less than the base.