metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

How will you classify the volcanoes that have records of eruptions?
Look at this graph what is the y- intercept?
The brain signals the body of an animal to move by transmitting electrical impulses through the neurons. An animal is then able to walk or run because -
plz help me with this its really hard for me :(
PLEASE! NEED ASAP WILL GIVE BRAINLIEST AND NO LINKS Create 6 telegraph messages explaining the exports from the following countries of Egypt, the amazon/congo b
HELP PLS TAP THE PICTURE x 0,1,2,3 y 0.1,0.3,0.9,2.7
Which type of plate boundary is seen at A? convergent divergent transform
Do we actually live in a dream? (theres a theory that we died in the real 2012 and then got reincarnated)
Jim borrows $210 from his sister at an 8% interest for seven years. How much interest does Jim have to pay?
Company ABC sells football equipment. On November 14, they shipped $6,000 worth of uniforms to Customer A, terms 2/10, n/30. On November 21, they received an or