Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2019
  • Mathematics
contestada

Please answer this correctly

Please answer this correctly class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2019

We have to multiply the unit cost by the number of items bought to find out the total cost. For the baseball coach, we have

[tex]2\cdot 6 = 12[/tex]

For the basketball coach, we have

[tex]9\cdot 14 = 126[/tex]

So, the difference is

[tex]126-12 = 114[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Write the equation of the line that passes through (-1, 8) and is parallel to the line that passes through (5, -1) and (2, -5).​
Krista bought the same number of pencils and erasers with $252. Each eraser costs $18. How many erasers did she purchase?
please help thanks ❗​
school spirit club wants to raise money by selling t-shirts. one local company charges a fixed fee of $75 for creating the design and $5 for each shirt that the
HISTORY HELP PLEASE!!!!!! Which term is incorrectly matched with a definition? appeal – asking a higher court to review a decision plaintiff – the party that
WILL MARK AS BRAINLEST!! List five items that were sold at the medieval fair.
Which question are scientists trying to answer ?
In a scattered protest think about the authors structure their article. Why is this structure effective?
(-7/6) - (-2/3) - 9/6
HELPPP PLEASEEEEE THANKKKKKSSS