trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

43.8,36.7____, 22.5,... find the missing number in the sequence
What is the next term in the sequence 7,12,17,22,...
square root of x to the 6th power over y to the 4th power
What is an example of a chemical factor indicating the health of a freshwater body of water? A. pH levels B. temperature C. turbidity D. plant life
Which sentence in this excerpt from Theodore Roosevelt's "Citizenship in a Republic" speech conveys his central opinion about cynical people?
To make dough Reba needs 2 1/2 cups of flour how much flour does she need to make 5 batches of dough
A common thread that runs through all voluntary associations is ________.
To discover the theme in a poem or work of fiction, you must first find the _____
Are the genes in the daughter cells produced by mitosis the same as or different from the genes in the original cell? Explain how this happens.
In The Adventures of Huckleberry Finn, the house is packed with people after the duke hangs his signs. Which statement best explains how this could be viewed as