hope8570 hope8570
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

That it cost eight dollars per adult and five dollars per child

That it cost eight dollars per adult and five dollars per child class=

Respuesta :

syenitzy
syenitzy syenitzy
  • 02-10-2019

Answer:

the answer is $31

Step-by-step explanation:

first you multiply 2 and 8 = 16

then multiply 3 and 5 =15

then add both and the answer will come out as 31

hope this is helpful =)

Answer Link
kabre
kabre kabre
  • 02-10-2019
The answer going to be 31$ for sure .
Answer Link

Otras preguntas

where do bills concerning revenue (taxes) originate
these students are known as the primary grades question 8 options: a) elementary school b) middle school c) high school
the school is 2 kilometers away from the town library what is the distance in meters
Which sentence does not contain any errors in comma usage? A. Combine yogurt blueberries, and strawberries for a healthful smoothie. B. Stephen Arlo, and J.T.
what does the word emphasis mean in design?
the vase holds 4 liters of water how many milliliters of water does the vase hold
the majority of people in russia live in the __________ region of the country. a. eastern b. northern c. southern d. western
The city wants to build a visitor's center in the park so that it is equidistant from Park Street and Washington Avenue. The city planners also want the visitor
what is the slope of a line
mπ=7.3 what is the equation for m=