ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

Solve for y. 6 = 2 (y+2) y = ___
Is 2/5 closest to 0, 1/2 or 1
The 1453 conquest of constantinople is an important turning point in global history because it.
Who built some of the first roads in America? O Spain private companies public companies England
What is located between the left atrium and left ventricle?
Create a presentation that effectively responds to a prompt while using reasons and evidence to support an argument. Summary In this assignment, you will conduc
Math Write an equivalent expression. 7.2 + (2x +0.4) DO Choose the correct answer below. O A. (7.2 +0.4) + 2x OB. (7.2 +0.4) + 2 oc. (7 + 2) + 2x OD. 7.2 + (2 +
Which equation best describes the law of conservation of momentum? O pi=PF Op;>P Op; OP; + Pi = 0
Hello there can someone please help me out with these exercises?! Please,please,help as soon as possible!!!! Please help me!!!
what’s the length of this rectangle please