banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Which element is oxidized in the reaction below? fe+2 + h+ + cr2o7-2 fe+3 + cr+3 + h2o?
In the 30-60-90 triangle below, side s has a length of _____ and side q has a length of _____.
PLEASE ANSWER QUICK! THIS IS SO VERY IMPORTANT!!!!!!!!!! PLease translate latin to english (not using google for it will be wrong). I have part of the answer bu
You are the international manager of a us business that has just invented a revolutionary new personal computer that can perform the same functions as existing
What is the primary reason for conducting kant's "universalization test"? to persuade others that our actions are morally justified to determine whether we are
Find the value of 0.34 times 9.
Need help! Please show how you got it and explain if possible.
need an answer for this pls its mult choice
twice the difference of a number and 3 equals 8
What is the factored form of the expression 9x^2+24x+16?