mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

What about these molecules requires them to have this tetrahedron shape?
Complete the equation of the line whose y-intercept is (0,5) and slope is -9.
How many miles of H2SO4 are present in 1.63 liters of a 0.954 M solution
Please answer this correctly
A cake is made out of 2 identical trapezoids. Each trapezoid has a height of 11 inches and base of 9 inches and 14 inches . What is the area of one of the trape
Which is a correct expansion of (2x+3)(2x^{2} -5)?
please choose any two and help me answer i will be very grateful and will mark you brainliest
There are 10 marbles in the bag. There are two purple marbles, 3 red marbles and 5 yellow marbles. You will pick a marble three times WITH replacing the marbl
Three ways musicians can manipulate music with technology is by constructing beats, creating loops, or: A - adding audio effects B - making status updates C -
Define Forced Recruitment