Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Which is more dense, a pound of rice or a pound of cement?
When one nation takes control of an area and dominates its government economy and society it’s called
A “how-to” manual for installing a refrigerator is most likely to follow which organizational structore cause/effect chronological problem/solution process
What is the unit rate
Can someone translate this for me please my school took me out of French and put me in German and I have no clue what any of these words mean Thankyou x
use the net to determine the total surface area A 96 B 64 C 80 D 112​
Who were the Federalists, and what did they believe
What happens when carbon dioxide at 74 c is placed in thermal contact with water at 14 c
Excerpt from Richard II William Shakespeare A little little grave, an obscure grave What is the BEST meaning for obscure in this line from the passage? A) anc
What is Log6(13-x)=1