lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Hi guyz can you help me with this project I will mark you as brainlist I really need help on it pls help me and it should be about bag of tricks
What geologic process has been most significant to modifying the surfaces of the moon, mercury, and mars?
Let x y be a real number. If x * y = x (x-y) then What is the value of 2 * (7 * 1)?​
An ________ may help to limit the number of junk e-mails a user receives to their company e-mail account. A.anti virus software B.spam filter C.firewall D.co
two families bought tickets for a game. one family paid $71 for 6 adults and 2 children. another family paid $56.50 for 4 children and 3 adults. how much do the
5. 4x - y = 122x + 2y = 6​
A coin is tossed. What is the probability of the coin landing heads up? A. 1/2 B. 1/4 C. 1/6 D. 1/3
. Write 12 as a percent.​
(-4,-20) and (-10, 15) how to find midpoint and line segment​
This chart shows major court jurisdictions in Georgia. What would the BEST description of the dotted lines on the chart?