kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!
the medium that Leonardo Da Vinci used to design Mona Lisa's artwork ​
The sum of three consecutive multiples of 11 is 165. Find these three multiples.​
2.1 Study the ecosystem below and answer the questions which follow. thrush 2.1.1 2.1.2 2.1.3 hawk caterpillar rabbit ** grass fox squirrel mushrooms weasel mou
Evaluate: Find the common ratio
What is the history of cough syrup
what is 4 kilograms kg in grams g
In the Particle theory of matter, particles in solid are held tightly and Fixed Position they are strongly attracted to each other. Particles are in Particles h
Who is Christina Rivera Garza?
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!