johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Which is the best description of civil liberties? A. natural rights B. privileges C. rights guaranteed by law D. democratic goals E. trial procedures
what is the percent change from 70 to 56?
_______ is the largest continental biome. It experiences long, cold winters; short, mild summers; and low precipitation. It is characterized by coniferous fore
as an allied health worker the single most important thing you can do to prevent the spread of disease is A. take antibiotics B. use antibacterial gel C. wash
how do you know 8 thousandths is less than 1 hundredths
round 7,782 to the nearest hundred
When 40 is added to the number of miles Karen ran last week, the result is the same as adding 10 to 4 times the number of miles she ran last week. How many mile
Which word has the long e sound? a. client b. inferior c. beautiful d. poetic
Which theater is considered Shakespeare's theater? A. The Swan B. The Globe C. The Rose D. The Stage
How do I do trebuchet calculations????? Help me please