raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

2) Brenda spent $24 on a magazine and some
candy bars. If the magazine cost $3 and
each candy bar cost $3, then how many
candy bars did she buy?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-04-2020

Answer:

  7

Step-by-step explanation:

Each item cost $3, so for $24, Brenda can buy 24/3 = 8 items. If one of those is a magazine, the other 7 were candy bars.

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes why Punnett squares are useful? (1 point) Punnett squares are used to predict all possible allele combinations and their frequenc
A rental car agency charges $160.00 per week plus $0.15 per mile to rent a car. How many miles can you travel in one week for $295.00
Reverse engineering takes a competitor's product and __ it in order to inspect it and learn from it.
The main reason why the americans wanted the panama canal built was:
Draw angle abc of size 72
Which measure of central tendency would a baseball manager be most likely to rely on in picking a pinch hitter in a tie game
M 3. What kinds of land masses did Elissa cross on her journey? Jext "age
Environment is polluted in many ways. It is high time____________. Complete the sentence
what is 1 + -1 and the area of my mom
f(x)=-6-2x find f(-2)