boosiebhadd1 boosiebhadd1
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

If lainey bought a set of 20 markers for $6 how much 1 Marker cost ?

Respuesta :

therobin
therobin therobin
  • 14-07-2020

Answer:

$0.30

Explanation:

In order to solve this problem, we must divide the cost of the set Lainey bought, by the amount of markers included in the set. This will tell us how much each individual marker in the set costs.

6 dollars ÷ 20 markers = 0.3

Therefore, the cost of one marker from the twenty marker set is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

In what city will you find NASA’s headquarters for all piloted U.S. space projects?
How long is the term of Supreme Court justices? a. 20 years b. life c. until he or she reaches age 75
If you are standing in front of 1600 Pennsylvania Avenue, what are you looking at? a. the Capitol building b. the Metropolitan Museum of Art c. the White Hou
How many amendments, or changes, are there to the U.S. Constitution? a. 27 b. 14 c. 33
What is the symbol of the Republican Party?
The 15th Amendment, which granted African Americans the right to vote, was passed on which date?
Two men who signed the Declaration of Independence went on to become U.S. presidents. Who were they?
How many amendments, or changes, are there to the U.S. Constitution? a. 27 b. 14 c. 33
Rewrite the rational exponent as a radical by extending the properties of integers exponents. 2^3/4 / 2^1/2
What is the symbol of the Republican Party?