chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

How many zeros does 10 ^ 3 have?
Hi, How are you and your baby? I have something to ask regarding my studies. You know I'm using your old desktop at home to work on my university assignments, b
a ____is a part of an experiment that does not change.
which of the following has a correct sentence structure a)the professor ask the students if they had completed their work by)Excitedly, the birthday party decor
C'est quoi ressources humaines
Donald fills his gas tank before leaving in a trip. His car uses gasoline at a constant rate and the amount of gasoline , g , remaining after m miles cab be mod
2x-ay+5=0 if the slope of the equation is 3/2, then what is the value of a COULD YOU EXPLAIN IT TO ME STEP BU STEP, THE ANSWER KEY IN MY TEXTBOOK DIDNT HELP
how do I do this correctly?
Why is sugar an organic compound
In a race the second place finisher crossed the finish line 1 1/3 minutes after the winner. The third place finisher was one and one 1 3/4 minutes behind the se