hawaiipalmtree1234
hawaiipalmtree1234 hawaiipalmtree1234
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

at the farmer’s market, you can buy 3 melons for $13.50. What is the cost of one melon

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-06-2020

Answer:

4.50 per melon

Step-by-step explanation:

Take the price and divide by the number of melons

13.50/3

4.50 per melon

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes the different ways Herbert Hoover and Franklin Roosevelt reacted to the "Bonus Armies" that marched on Washington during their pr
what is himself in the sentence below? Phaethon positioned himself in the chariot.
what is 11 hours and 55 minutes after 2:10
Tony has 7/8 of a candy bar. he wants to split the bar into servings that are 3/10 of the bar. how many servings can he make?
The legs of a right triangle are 10 centimeters and 24 centimeters long. What is the length of the hypotenuse? 22 centimeters 26 centimeters 30 centimeters 34 c
1. Explain the relationship between the following terms. a. Electoral College b. executive branch
How does a change in frequency or amplitude change the sound we hear
True or False : The United States government and the General Motors Corporation are examples of complex organizations.
convert the following 64mL= cm cubed
What is the best definition of a eukaryotic cell? a. has an internal structure consisting of a membrane–bound nucleus and membrane–bound organelles b. has an in