ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

In a unitary government, political authority rests in the hands of both central and local government true or false
Solve (12ds)/w=CD for w
What are some purposes of Christian art?
The square of a whole number 'n' lies between 80 and 150. Find all possible values for 'n'.
What is the velocity of a bus that travels 305 km in 5 hours
Explain two ways to find the Gcf of 36 and 27
Is 50% a rational or irrational number
Which describe the life of an indentured servant in colonial times? Choose all answers that are correct. a. had to do whatever jobs were assigned b. viewed as
What is the value of the variable that makes the statement true? c + (–8) + (–5) = 0 a. –13 b. –3 c. 3 d. 13
If it is 2:00 pm in Havana, Illinois, what time is it in Los, Angeles, California??