Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

5 miles to 35 miles in a fraction ?
If an object moves in uniform circular motion in a circle of radius R = 1.0 meter, and the object takes 4.0 seconds to complete ten revolutions, calculate the m
What is the role of the nervous system in the body?
Need help please asap
If my immune system does not work because of the medicine that i take is that there is a possibility of having the chicken box one more time?
What are some sentencies that have the word mangy in them
The fulcrum of a first-class lever divides its 9.0 m arm into two sections—a 6.0 m arm and a 3.0 m arm. You place a rock weighing 98.1 N on the 3.0 m end. How
A new clerk in your office is to earn $450 per week. If she works 30.5 hours each week, what is her hourly rate? (Round off your answer to the nearest hundredth
I need help with this question
Can you overdose or become addicted to thc or cbd?