chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

How do I find the symmetry
Different functions of homeostasis and metabolism?
Why did the laser beam move when the magnet was placed near it
What is the tool to determine the relative size of things
Since we're all going to die it's obvious that when and how don't matter page
According to the speaker in "The First Lesson", a dead mans float is A. Lying face down in the water B. Driving energetically in the tidewater C. Th
What are the two basic nose styles for lineman's side cutting pliers?
An electric iron is used to remove wrinkles from clothing. The electric iron is made of metal. Which property of this substance is most useful for this applicat
Which health factor is associated with consumption of one to three cups of coffee?
You are walking down a wooded path you notice a large depression in the ground that has burn Mark's along the outside. What caused the hole?