keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

At STP, 1 mole of gas has a volume of _____ L. A. 273 B. 22.4 C. 1.3 D. 1
There are 180 pages in the book Diana is reading. Diana has read 90 pages. What percent of the book has she read?
The family feels uneasy about being in America because a. they feel they do not fit in b. they are very poor c. people treat them very badly d. the American
Line GH passes through points (2, 5) and (6, 9). Which equation represents line GH?
how does someone respect the feelings of others
A physical object or commodity is known as: a. Good b. Service c. Item d. Product
Figurative language used by the author to create mental pictures is most precisely called
What is a potential disadvantage of the third-person point of view in “The Lottery”? A.) The reader has limited information about what Tessie is thinking. B.) M
what is the order pair for the orgin
Buying or selling stock is _____. a. saving b. investing c. trading d. diversifying