diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

HOW SHOULD CHILDREN UNDER 13 YEARS OLD BE POSITIONED IN MOTOR VEHICLES? A. In the front seat, within reach of an adult driver B. In the front seat, secured by a
Can anyone help me with this math equation??
Ammonia is produced by the chemical reaction of hydrogen and nitrogen N2 + 2H2 → 2NH3 How many moles of H2 are needed to react with 1.8 moles of N2
true or false Mutations are the ultimate source of genetic variation.
Which phrase describes a reliable source that you could use to prepare for a debate? an interview with a scientist, sharing the results of a study a video that
In a basketball skills competition, Corson successfully made 5 of 7 shots and Charleigh made 3 of 5 shots Determine which player had a better performance at the
LLLLLLLLLLLLLLLLLLLL
Please help me.......
True or false. If false write the correct statement1. The depreciation takes place by a specific rate for a specific time​
Can anyone help me with this math equationv