eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

Heyyy I’m bored wha y’all doing
wap to calculate area and circumference of a circle​
hydrochloric acid reacts with calcium carbonate to produce calcium chloride carbon dioxide and water. Chaneg word equations into formulas​
Which of the following evidence was used by the American Temperance Society in the excerpt to explain why people would join the temperance movement? A The abste
why is the United States both a democracy and a republic?
If the x-intercept is 7, the point version would be written as (answer)
k/5.1 + 92.1 = 11.2 solve please
Two trains leave a train station travelling on parallel and adjacent tracks. Train A is traveling due north at a constant speed of 76 miles per hour. Train B is
At a certain instant, the speedometer of the car indicates 80 km/h. What does this value represent? Justify.​
Viruses and bacteria can infect human cells. Bacteria are living organisms, while viruses are not. How do you think the treatment for viral and bacterial illnes