lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

Saba spent 2/3 of the pay from her Saturday job, on clothes. She spent 1/6 in an internet café. (i) What fraction did she spend in all? ( in simplest form) (ii)
what is the next number of 1 2 6 17 47 ?and how?!​
Pls help How do organisms adapt/survive decomposition?
Let f(0) = -+1 and find f(-4). Select the correct response: o f(-4) = -5 f(-4) = 7 f(-4) = 5 f(-4)=-7
what is a stress and it causes​
Which of the following was NOT one of Emperor Yongle’s main projects while in control of China? a. Conquer all lands formerly held by the Mongol Empire b. Re-bu
What do u do when you butter in a tub melts i put it in my fridge but after 1 hour it has some kind of water in it or something i did not know so i just put che
Rewrite the sentence: The accident happened because someone was very careless. (CAUSED) Sheer________________________ happen.
Which equation represents y=13x-12
An object of mass 25 kg acted upon by a net force of 10 N will experience an acceleration of?