Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

i need help PLEASE :(
14 divided 3/11 +14 x
DaVinci created 24 angels in the sky,” is an example of the rhyming strategy. Please select the best answer from the choices provided T F
(6x + 7) - (9x + 9) simpilest form pls
The length of one leg of a right triangle is 3 feet more than the other leg. If the hypotenuse is 15 feet, find the length of each leg.
what is the slope? ​
Which improper fraction is equal to the mixed number 6 4/7
A comma can be used to derive a compound sentence true or false​
Which describes a homogeneous mixture?
is Getting bystanders involved is the most effective way to _____.