fabricionaranjo09
fabricionaranjo09 fabricionaranjo09
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is $65.25. what's the unit price?​

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 03-10-2020

Answer:

21.75

Step-by-step explanation:

65.25/3=21.75

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

$21.75 per scarf

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of scarves

65.25 /3

21.75

Each scarf costs 21.75

$21.75 per scarf

Answer Link

Otras preguntas

How do you solve equations with variables on the both sides? Like.... 2x-3=6(x-5) I made this equation so don't solve it.
What value is the 9s in 299?
the product of 4 and a number x is at least 21
there are 60 twins in the town skip count how many pairs of twins are in the town
You have a mean score of 84 after taking five 100-point tests. What do you need to score on the sixth 100-point test to have a mean score of 85? **Highschool Al
What ancient Mesoamerican civilization were known for large stone monuments? a. the Aztec b. the Olmec c. the Maya d. the Inca
equivalent ratio for 12/9
4,720 rounded to the nearest thousand
You have a mean score of 84 after taking five 100-point tests. What do you need to score on the sixth 100-point test to have a mean score of 85? **Highschool Al
Why is September 16 so important for Mexico