adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

If u took a test that had 150 questions on it but didn’t finish 27 of the questions, what percentage of the questions did u answer?
The total cost of ownership for Supplier A is $2,670,000. The total cost of ownership for Supplier B is $1,750,000. The total cost of ownership for Supplier C i
1/5^-2 =25 ? will give bainlyest
5. Identify which of the following is not a control- lable risk factor. a. exercise c. age b. diet d. weight
The sides of the cubes are numbered 1 through 6. If they are both tossed, what is the probability that 3?
give me answer please ​
assume that Q is the frequency of the recessive gene R expressing y color piece and that in a isolated area 68 plants with red and 32 plants with white flowers
The number of permutations of n elements taken r at a time is given by the formula ________. Fill in the blanks.
What’s the expression and then evaluate of 8 less than the product of 5 and -4
The position-time graph for a bug crawling along a line is shown in item 4 below. Determine whether the velocity is positive, negative, or zero at each of the t