taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution to the following equation? -6(3x + 2) = -84+2(-6-2x) O 0-6 O 9 -9
Find the equation of the tangent to curve y²-18x = 0 at Point (2,6)​
The nurse observes the umbilical cord protruding from the vagina of a client in labor. what action does the nurse do next?
if 7/8 quintal of sugar costs ruppess 245, what is the cost of 0.8 quintal of sugar?
A gas at 25°C exactly fills a container previously determined to have a volume of 1.05 × 103 cm3. The container plus gas are weighed and found to have a mass of
What would it mean if a person only had product corresponding to the 11 repeat allele? what is his genotype?
evaluate the expression when c=30 and d=81
All of the following items would be included in a selling expense budget except? factory overhead. sales commissions. marketing expenses. advertising. delivery
What must you have to subtract fractions? A. Common denominators B. Different numerators C.Common numerators D. Different denominators PLEASE ANSWER A S A P
A liquid solvent is added to a flask containing an insoluble solid. The total volume of the solid and liquid together is 78.0 mL. The liquid solvent has a mass