lele55
lele55 lele55
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 32 oz are $6 how much would 1oz cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-10-2016
If you would like to know how much 1 oz costs, you can calculate this using the following steps:

32 oz ... $6
1 oz ... $x = ?

32 * x = 6 * 1
32 * x = 6 
x = 6 / 32
x = $0.1875

The correct result would be $0.1875.
Answer Link

Otras preguntas

solve for y :[tex]\longrightarrow \: \bold{3 + y = 18}[/tex]ty! ~​
How is mufaros beautiful daughters and yeh shen different
Verify that (cos²a) (2 + tan² a) = 2 - sin² a....​
State two factors that enhanced the spread of iron working in Africa​
can someone help me here NONSENSE=REPORT​
How did dark brown skin evolve from our ancient early ancestors?
Who invented Napier's Bones and when? Write its functions. field of comm​
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!
How do the words forged and nurtured affect the meaning of this passage
Find the sum of the following series. PLEASE SOMEONE HELP!!!