jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

You want to complete conversion tracking setup on your business website with Google Ads. You've already implemented a global sitewide tag. Your next step is to
-2x-7+9-2= Please can i have an answer
Which value is a solution to w∕18 ≥ –1?
A sample of 46 oil industry executives was selected to test a questionnaire. One question about environmental issues required a yes or no answer. Which of the f
PLEASE help me with this question. This is really URGENT
Clarise evaluated this expression. (66.3 – 14.62) ÷ 0.6 – 0.22 (51.68) ÷ 0.6 – 0.22 (51.68) ÷ 0.42 51.68 ÷ 0.16 32.3 Which errors did Clarise make?
Can someone help me? Thanks!
Plot A shows the number of hours ten girls watched television over a one-week period. Plot B shows the number of hours ten boys watched television over the same
When an unmarried father has a child, he automatically has which of the following legal rights and responsibilities? a. no legal rights or responsibilities b. f
Can anyone help please I don’t understand how to do it 2) A builder is tiling a new bathroom and requires 30 tiles which are of length z and height y. Find an