doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

given the proportion a/b = 5/19, what ratio completes the equivalent proportions a/5 = ?/? A.a/19 B/b/19 C.5/19 D.19/b
What does an investment bank do?
In general, breaking bonds results in a release of energy. TRUE FALSE
Who was Cecil Rhodes and what was his dream for Africa?
A rock that weighs 12.64 pounds on Jupiter would weigh how many pounds on earth?
What were the two main reasons that this group wanted a bill of rights added to the constitution
i need a word problem for 100 divided by g
When a user highlights text or an object and holds the mouse cursor over it, the toolbar will appear to provide formatting options.?
Which french king was overthrown in the french revolution? king louis xiv king louis xvi henry iv king francis i
What is the Israelites escape from Egypt called plz help