christianamehn christianamehn
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Fiteen packs of fruit snacks cost $3. How much do 5 paxks of fruit snack cost?​

Respuesta :

yrajkumari
yrajkumari yrajkumari
  • 02-12-2020
15/3 = 5/x

15x = 15

X = $1
Answer Link

Otras preguntas

Review Directions: Follow the instructions in each problem set below to complete the activity. Part A: Apositives and apositive phrases #1-24: Identify each app
Find the volume of a sphere with a radius of 5 in. Round to the nearest hundredth.
Tom wants to open a store that sells hats. He thinks that he can sell them for $20 each. He estimates his monthly expenses to be $3,000, and it will cost him 8
i have 0.92 moles of water (H20). What is the mass of the water?​
what is the perimeter of a triangle with sides 11 in 5 in and 13 in​
Here are the equations of five straight lines. Line A. y + 3x = 4 Line B. 2y = x + 1 Line C. y + 2x = 3 Line D. y = 4x - 2 Line E. 2y = 2x – 1 Two of
How much would a computer system costs.If down payment is $200 and you pay 12 monthly payments of $98.85
Which of the following is promoted by the principle of federalism? greater political participation among more citizens equal taxes for all Americans, wherever t
Rsm question!How many liters of water must be added to 15 liters of 40 % sugar syrup to obtain 30 % sugar syrup?
what is sex ratio? what is its use