abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

What kind of simple machine is a yoyo?
Blank was/were established to settle disputes between the states A.) the executive branch B.) central courts C.) the state department D.) the presidency
Plant Kingdom to spcises
Why was building the aswan dam was a good idea?
find the x intercept and y intercept for the graph of 2x-3y=6
How many ounces are in 50 pounds?
What is the equation of a line, in general form, with a slope of -2 and a y-intercept of 8? x + 2y - 8 = 0 2x + y - 8 = 0 2x - y + 8 = 0
Please answer the both questions which is Grindded response and Short response
What are some advantages of city-states??
Ivan biked 1 whole 2/3 on Monday, 2 wholes 1/3 hours on Tuesday, and 2 wholes 2/3 on Wednesday. What is the total number of hours Ivan spent biking?