cantgetright cantgetright
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store ,8 oranges cost $4 what is the cost for 9 oranges ?

Respuesta :

Alyssa112108 Alyssa112108
  • 02-12-2020
I think it would cost 4.50
Answer Link
BigusBrainus
BigusBrainus BigusBrainus
  • 02-12-2020

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

First step is to find the price per orange. You can do this by dividing total cost by oranges bought. See below.

[tex]4 \div 8 \\ = .50[/tex]

Now to find the amount of 9 oranges, you'd multiply price per orange by the specified amount needed (so 9)

[tex]9 \times .50 \\ = 4.50[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

can someone use the word adequacy in a sentence
How to find an equation in slope intercept form given two points?
How many ounces of gold are in anan 18​-karat gold chain that weighs 2.7 ​ounces?
A gardener is attempting to put a fence around a rectangular garden. The total length of the fence is 30 feet. The width of the garden is 3 ft longer than the l
1.Graciela es de Guadalajara tambien. ¿De que __ es ella? 2. Graciela es __ también. 3. Pilar __ de Ponce y Rosa __ de San Juan.
how did conquest contribute to the growth of well organized empires
5t+16=6-5t I need help solving step by step
use the word adhere in a sentence
What is the density of an object having a volume of 253 ml and a mass of 91.6 g?
Identify at least six different types of private healthcare facilities