chanelrivera112 chanelrivera112
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $224.75 for 15.5 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

rachaelanngilmore27 rachaelanngilmore27
  • 02-12-2020
$224.75 divided by 15.5 = 14.5 i used a calculator
Answer Link
rafh2435
rafh2435 rafh2435
  • 02-12-2020

Answer:$14.50

Step-by-step explanation:

Divide 224.75 by 15.5 and you will get the cost for per week.

Answer Link

Otras preguntas

The value of y varies directly with c. If x = 2, then y = 7. Find the value of x if y = 84.​
Describe the process by which an environmental protection act is created and enforced.
What the answer who know
hiw big is a buffalo​
COMPARING AND CONTRASTING How were the explorations of John Cabot and Pedro Cabral alike and different?
Can someone please help I really don’t understand this please explain it.
What can people who do not have mental illness do to break the stigmas?
Will make brainliest and points
why 2⁴ is twice as much as 2³? ​
What is the best method of making a constitution?Plz help. ​