Denisesanchezb Denisesanchezb
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Kyle bought four boxes of cereal for $8.60. How much would 10 boxes of cereal cost

Respuesta :

kids5919
kids5919 kids5919
  • 02-12-2020

Answer:

$20.75

Step-by-step explanation:

Answer Link
AlexPeachey
AlexPeachey AlexPeachey
  • 02-12-2020

The answer is $21.50

Explain:

$8.60 / 4 = $2.15

$2.15 x 10 = $21.50

Could I have brainliest?

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this question!
For each equation, determine whether it represents a direct variation, an inverse variation, or neither. Find the constant of variation when one exists and wri
How does President Lincoln's Gettysburg Address differ from his second inaugural address? a.In the Gettysburg Address, saving the Union is the focus. b.In the
Calculate the area of triangle OPQ if a= 19 ,b= 17 and c=12.2
In what year did the biggest jump in bank failure occur?
The french artist georges seurat employed a new technique to create a jewel-like diffusion of light and vibration of color in his work la grande jatte. this typ
Help would be appreciated ASAP! Thank you!!
Which of the following is a statistical question?
how many fluid ounces are in 3 pints
What role, if any, does sunlight play in circadian rhythms?