br6436 br6436
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Evaluate the following:

14) 49-4( 32+116 ) 15) 72+72



16) 3278 +25

Respuesta :

beezdom beezdom
  • 03-12-2020

Answer:

14) -123

15) 144

16) 3303

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

three cans of tuna costs $1.50. what is the cost of one can of tuna. what is being compared
A triangle has a are of 46 square centimeters what is the measurement of the base
What aspects of americana do the japanese integrate into their lives at manzanar? this is on a book called farewell to manzanar.
Consider these lines from earlier in the play. Which lines foreshadow Tybalt’s death? Check all that apply. Tybalt: Uncle, this is a Montague, our foe; / A vill
A rectangle has a length the area of the rectangle is 180(2w-9=180).Find the length and the width of the rectangle. Find the perimeter of the rectangle
how many pennies does he have in a group
How to find an area of this figure?: thanks!
which is bigger 3.2 or 3.23
The function p(x)=x(x-5)(x-2)(x+3) has four zeros. what is the smallest zero?
What proposal did the Populist Party make to address the problems outlined in its platform?