jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

why have some historians rejected the labels BC and AD as laels for periods in world history
Which statement best describes a typical difference that could be found between the "Analysis" and "Conclusion" sections of a lab report?A) Only the "Conclusion
what would happen if the krill were removed from the food web
Me. Brady is putting trim around the edge of circular merry-go-round that has diameter of 15 feet. How much trim does he need to buy to the nearest tenth
blues music is characteristically in a 4/4 meter true or false
What is the mass of sodium in 3 moles of sodium chloride
Read the passage. (1) Since prehistoric times, milk has been a vital source of nutrition for human beings. (2) Some doctors and nutritionists believe that cons
The Speeders soccer team charged $12 to wash each car at a fundraiser car wash.The team collected a total of $672 by the end of the day.How many cars did the de
What do you think car designers do if the damage caused by a crash test is too severe?
Help me With this math problem