petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

All the constitutional convention, delegates from the northern and southern states disagreed about
At the beginning of 2015, bryers incorporated reports inventory of $6,500. during 2015, the company purchases additional inventory for $21,500. at the end of 20
When iron forms an ion with a plus three charge, the formula of a compound with iron (Fe3+) and sulfur (S) is Fe2S3, right?
If you need to, and you do not actually have to lie, you can withhold part of the truth from people.
Given the function g(x) = 6x, Section A is from x = 1 to x = 2 and Section B is from x = 3 to x = 4. Part A: Find the average rate of change of each section. (4
please help show work 3√(125) -√(16) = ?
express 8.21 as a mixed number
A triangle has an area of 221.16 in.² the height of the triangle is 29.1 inches what is the length of the base of the triangle
How does the enlightenments idea of separation of powers influence the us
Why should you stock only brightly colored bandages for first aid supplies?