mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

(x + 7)^2 ^2=squared
History guy pls help me
The indirect method for the preparation of the operating activities section of the statement of cash flows: Group of answer choices Is required if the company i
The two ethnic groups in Eastern Europe are Slavs and Gypsies. The Slavs are the largest ethnic group. These people live throughout the region. They split into
The first generation of Apple computer icons, designed by Susan Kare were rejected for being too amicult to read and not user friendly" 1. True 2. False
3 + 27y + 15zx + 9y + 5z​
"DNA replication is not considered a semi-conservative process." True or false
Help meeee anyyyonee
el sujeto tácito en una oración sólo puede ser en singular​
Consider the situation where 12 people at a picnic want to select an activity for the afternoon. Which activity would win a plurality election