rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Which element has atoms with the strongest attraction for electrons in a chemical bond? (1) chlorine (3) fluorine (2) nitrogen (4) oxygen
Which compounds are classified as Arrhenius acids? (1) HCl and NaOH (2) HNO3 and NaCl (3) NH3 and H2CO3 (4) HBr and H2SO4
A sample of a substance has these characteristics: • melting point or 9811 K • hard. brittle solid at room temperature • poor conductor of heat and electricity
What do we show loyalty to when we say the Pledge of Allegiance?
True or False? It's not possible to build a triangle with side lengths of 3, 3, and 3.
What is the name of the Vice President of the United States now?
The accepted value for the percent by mass of water in a hydrate is 36.0%. In a laboratory activity, a student determined the percent by mass of water in the hy
In an oxidation-reduction reaction, the number of electrons lost is (1) equal to the number of electrons gained (2) equal to the number of protons gained (3) le
A staple is made from 40mm of wire. How many staples can be made from 10meters of wire?
What happened at the Constitutional Convention?